11Union Olimpija0/0
12Zadar0/0

22.03.2017 /

Zvezdi sreća okrenula leđa

Košarkaši Crvene zvezde mts junački su se borili do poslednjeg atoma snage, nadoknadili veliki minus, ali u poslednjim sekundama produžetka ostali bez sreće protiv silnog Olimpijakosa – 64:66 (9:17, 8:13, 26:12, 15:16, 6:8).
Na tribinama bratski, ali na terenu se vodio pravi mali rat. Igrači Crvene zvezde mts i Olimpijakosa od prvog do poslednjeg zvuka sirene pokazali su zašto važe za najbolje odbrane u Evropi i zašto je borbenost sinonim za beogradske i atinske crveno-bele. Ipak, jedna ekipa je morala da pobedi, a to je bio Olimpijakos. Ne može se reći da su Atinjani bili bolji, već srećniji. Jedna odluka, jedan šut legendarnog Jorgosa Printezisa prelomio je u korist favorita – 64:66.

Igralo se u serijama, ekipe su imale uspone i padove, a o pobedniku je odlučivao produžetak u koji se ušlo pri rezultatu 58:58. Zvezda je junačkom odbranom i preciznim šutevima nadoknadila minus koji je iznosio deset poena na 13 minuta pre kraja utakmice. Serijom 18:0 i povela i zaista zaslužila dodatnih pet minuta.

U produžetku žestoke odbrane na obe strane su bile i dalje besprekorne iako je umor oduzimao snagu. Do poena se stizalo na teške načine, a najčešće sa linije penala. Vrhunac drame bio je u poslednjem minutu u koji se ušlo pri rezultatu 64:64. Rezultat je govorio sve o utakmici – 12 poena za dodatnih pet minuta utakmice.

Nije bilo koša do poslednje tri sekunde, a onda je Jorgos Printezis uradio identičnu stvar kao kada je sa Olimpijakosom po prvi put osvojio Evroligu. Pogodio je prepoznatljivi flouter za pobedu tri sekunde pre kraja (64:66).

Na početku utakmice obe ekipe su opravdale epitet najboljih defanzivnih timova Evrolige. Izuzetno čvrste odbrane viđene su sa obe strane, uz puno kontakta i rotacija. S toga, ne čudi što je nakon šest minuta rezultat glasio 7:10 i to zahvaljujući tome što je Olimpijakos pogodio dve izrazito teške trojke. Šut sa distance definitivno je pravio razliku, odnosno tri trojke Grka naspram nijedne Zvezdine.

Takođe, crveno-beli su osećali izostanak Jovića i pet izgubljenih lopta na žestoku odbranu Olimpijakosa rezultovalo je da gosti na kraju prve deonice imaju osam poena prednosti (9:17).

Zvezda je tragala za napadačkim ritmom, a individualni kvalitet rivala donosio je poene i mimo žestoke odbrane crveno-belih. Razlika je s toga iznosila veliki 13 poena (11:24). Izabranici Dejana Radonjića bili su izrazito borbeni i zaista odbrana ni ovog puta nije izostala. Tražio se raspoloženi napadač, odnosno individualac koji će pokrenuti Zvezdin napad.

Crveno-beli su prvo poluvreme okončali bez postignute trojke i sa deset izgubljenih lopti. Bilo je potrebno da nađu odgovor na žestoku odbranu Olimpijakosa da bi se istopila razlika od 13 poena sa poluvremena (17:30).

Odbrana crveno-belih je i dalje bila na visokom nivou, a napad je sve bolje funkcionisao. Ognjen Kuzmić je kupio ničije lopte i pretvarao ih u poene, a doprinos Lazića i Voltersa u napadu je topio prednost. Nakon trojke Voltersa posle tri i po minuta igre u trećem periodu, precizno prve trojke na utakmici za crveno-bele Zvezda je prišla na četiri poena zaostatka (28:32).

Međutim, gosti su ponovo pronašli šut za tri poena kada je bilo važno. Papanikolau je pogodio trojku, a usledili su poeni Printezisa i ponovo Papanikolaua koji su vratili Olimpijakosu dvocifreni plus (28:39).

Zvezdina trojka je ponovo bila pokretač. Ovog puta doneo je Gudurić iz karakteristične finte, a već u sledećem napadu je pogodio Simonović sa iste razdaljine. Usledila je trojka Dangubića uz prinese izvanredne odbrane. Zvezda je probila led i to rafalnom paljbom van linije 6.75 i prišla na poen zaostatka (41:42), a nakon prodora Simonovića i stekla prvo vođstvo još od uvodnih 6:5 i to po isteku trećeg perioda (43:42).

Poslednji period je počeo novom trojkom, ponovo Marka Gudurića koji je u sledećem napadu ''prodao'' foru sa basketa i povećao razliku na 48:42. Serija je trajala. Fenomenalna odbrana i ogromna borbenost produžavali su seriju koja je nakon poena Bjelice iznosila – 18:0 (50:42). Seriju je prekinuo Agravanis trojkom iz ugla, ali je Zvezda bila u ritmu. Pridružio se Dženkins svojom trojkom i odgovorio pravom merom (53:45).

Međutim, Agravanis je pogodio iz nemoguće pozicije trojku, a zatim koš uz faul i dva slobodna bacanja i praktično sam doneo izjednačenje dva minuta pre kraja(53:53). Ono što je obeležilo čitavu utakmicu usledilo je i uzavršnici. Ogromna borba do poslednjeg atoma snage. Zvezda je tražila napadački ritam iz završnice trećeg i početka četvrtog perioda.

Gudurić je pogodio izrazitu važnu trojku za plus tri na minut pre kraja (58:55), ali je Printezis uzvratio istom merom pogodivši šut koji mu je obeležio karijeru. Drama je dostigla vrhunac kada je Mancaris gađao za pobedu i promašio. Bilo je jasno da produžetak odlučuje pobednika.

Na kraju, srećni tas na vagi stao je na stranu atinskih crveno-belih, ali izabranici Dejana Radonjića nemaju čega da se stide. Izašli su na parket bez prvog plejmejkera Stefana Jovića, ostavili srce na terenu i parirali jednoj od najjačih ekipa Evrope. Sve to biće podstrek za još izazova koji im predstoje.

Crvena zvezda mts – Olimpijakos 64:66 (9:17,  8:13, 26:12, 15:16, 6:8)

Crvena zvezda mts: Volters 7, Tompson 1, Dangubić 5, Mitrović 1, Lazić 2, Dobrić, Simonović 9 (6sk), Rakićević, Dženkins 13 (6sk), Gudurić 14, Kuzmić 8 (8sk), Bjelica 4.

Olimpijakos: Grin 8, Birč 2, Jang 1, Papapetru, Spanulis, Voters 2, Agravanis 16, Milutinov, Printezis 15, Papanikolau 17 (9sk), Mancaris 5, Atinau.